Чистота діаманта: що це і як оцінюється
Діамант - алмаз блискучого огранування, який відрізняється красивим світінням і райдужною грою кольорів. Його назва походить від грецького (ἀδάμας), що означає «непереможний», «незламний». За шкалою Мооса, що визначає твердість мінералів, він займає перше місце у світі. Його основні характеристики, такі як кришталева чистота і довговічність, символізують вічне, справжню і безперервну любов, тому він найбільш популярний і обираний дорогоцінний камінь в обручках. Носіння виробів з діамантом підтримує внутрішню силу, допомагає досягати цілей, зміцнює відносини.
У давнину алмази були дорогоцінними каменями, які цінувалися більшістю культур. У греків і римлян було багато теорій про його походження. Вони вважали ці дорогоцінні камені сльозами богів або осколками впали з небес зірок.
У Єгипті вони уособлювали сонце, що символізує силу і мудрість.
В Індії вважалося, що вони створюються в результаті удару блискавки об камінь, завдяки чому мають захисні властивості і відображають небезпеку.
У наші дні головна асоціація - символ довговічності: прикраси з діамантами - це назавжди. Але насправді так відбувається рідко. Це залежить від параметрів, які складають якість діаманта, які складають його ціну.
При визначенні властивостей цього дорогоцінного каменю використовується принцип 4C:
- маса,
- чистота,
- колір
- огранювання.
У цій статті ми детально розповімо про кожного з них.
Що таке колір і чистота діаманта?
Абсолютно чисті алмази в природі зустрічаються дуже рідко. Практично всі вони містять внутрішні дефекти, тріщини та подряпини. Їх розташування, розмір і кількість і дуже впливають на яскравість (ефект заломлення світла). Чим менше вкраплень, тим дорожче буде коштувати діамант. Для визначення чистоти застосовується класифікація, де кожна група чистоти діамантів визначається по-різному:
- LC, FL, IF означає найвищу чистоту, при якій під мікроскопом або 10-кратним збільшувальним склом неможливо знайти ніяких внутрішніх наростів або інших ушкоджень;
- VVS1, VVS2 - колір і чистота діамантів на вигляд практично ідеальні. Але при огляді з 10-кратним збільшувальним склом або під мікроскопом є незначні пошкодження;
- VS1, VS2 - не фахівцеві здається, що дорогоцінний камінь без включень або пошкоджень, а з 10-кратним збільшувальним склом їх можна виявити;
- SI1, SI2 - клас чистоти діамантів, в представниках якого важко побачити без мікроскопа дефекти і пошкодження, а при огляді з 10-кратним збільшувальним склом вони відразу стають помітними;
- P1, P2, P3 / I1, I2, I3 - пошкодження, нарости і бруд добре видно навіть при швидкоплинному погляді. Оцінка від 1 до 3 означає, що в позиції 1-2 включення важко розпізнати, а в позиції 3 вони відразу стають помітними й покривають понад 50% каменю. Занадто велика кількість включень знижує рівень блиску і суттєво впливає на прозорість каменю і викликає неправильне поширення світлових променів, що проникають в камінь.
Колірна гамма починається з повністю безбарвної та білосніжною і закінчується жовтуватою. Безбарвний або білий діамант оцінюється як найчистіший білий і позначається буквою D. Невеликий відсоток складають камені, які визначаються як «фантазійні», мають яскраво-жовтий, червоний, рожевий, зелений, коричневий або навіть чорний колір.
Таблиця характеристик всіх діамантів за кольором
Безбарвний |
Майже безбарвний |
Слабкий жовтий |
Дуже світло-жовтий |
Світло-жовтого |
D: виняткова белізна E: чиста белізна F: ніжна білизна |
G: м'який білий H: білий I-J: злегка приглушений білий |
KM: приглушений білий |
NR: приглушений колір |
SZ: злегка тонований |
Ідеально чистий діамант будь каратності повинен бути повністю прозорим - тоді він позначається буквою D, але камені такого кольору в природі зустрічаються досить рідко. Чим біліше камінь, тим вище його цінність. Багато хто вважає H (білі) і SI (дрібні включення) кращими з-за їх кольору, якості і співвідношення ціни.
Шкала діамантів по масі (каратності)
Один з найважливіших критеріїв при виборі діаманта - його вага, який вказується в каратах. (Одиницю вимірювання ваги діамантів не слід плутати з пробою золота, яка також виражається в каратах!).
Ця назва в перекладі з грецького означає «keration» - стручок середземноморського ріжкового дерева. Його висушені насіння завдяки однаковому розміру і вагою виконували функції гир-обважнювачів для ювелірів і фармацевтів. Чим більше маса каменю, тим вище його вартість.
Цікаво, що камінь вагою 0,50 карата дорожче, ніж два камені вагою 0,25 карата кожен, якщо припустити, що інші параметри постійні. Це пов'язано з тим, що більш великі камені в природі зустрічаються рідше і мають велику цінність, ніж дрібніші однакової ваги.
Таблиця каратності по масі діамантів ділиться на 100 пунктів, тобто камінь з 50 пунктами буде важити 0,50 карата, що відповідає 0,1 граму. Правильні значення для каменю круглої діамантового ограновування вагою 1 карат складають приблизно 6,5 мм в діаметрі і 3,9 мм у висоту. Алмаз в півкарата (0,5) повинен бути приблизно 5,2 мм в діаметрі і 3,1 мм у висоту.
Найбільший з коли-небудь знайдених алмазів - «Куллінан». У нешліфовані, тобто в необробленому вигляді він важив 3106 каратів. Після ограновування і полірування з нього було виготовлено 105 діамантів. У більшості випадків алмаз втрачає близько 50% своєї ваги при шліфуванні. В процесі обробки «Куллінан» втратив 65% своєї ваги. Найбільший з отриманих з нього алмазів - «Зірка Африки» вагою понад 530 карат, він прикрашає скіпетр британської королеви.
Оцінка діамантів за огранюванням
Необроблений алмаз - тьмяний, без блиску, тому найскладніший елемент для оцінки в 4С. Він враховує коефіцієнт шліфування, симетрію і якість полірування.
Сучасну діамантове ограновування розробив в 1919 році бельгійський математик Марсель Толковскі. У повному вигляді вона складається з 57 площин (56 граней і лист).
Як оцінюють діаманти
При оцінці правильності і якості огранювання аналізуються пропорції діаманта і оздоблення (включно з помилками симетрії і полірування). Якісне огранювання підкреслює найбільш вигідні оптичні та естетичні якості дорогоцінного каменю.
Існує 5 класів якості ограновування діаманта:
- погане - забезпечує базовий рівень блиску. Цей тип полірування зазвичай застосовується до дуже глибоких і вузьким або широких і дрібних алмазів. Вони втрачають велику частину світу, що минає збоку або знизу каменю;
- задовільний - створює прийнятну кількість блиску, але майже не блищить;
- гарне - забезпечує потрібну кількість світіння, але майже не мерехтить;
- відмінне - компроміс між якістю і ціною. Він відбиває ненабагато менше світла, ніж відмінна огранювання, але коштує дешевше;
- ідеальне ограновування - та, в якій світло повністю відбивається всередині, надаючи каменю неповторний блиск. Він виникає в результаті повного внутрішнього відображення і розщеплення світлових променів, а також відбиття світла від зовнішніх поверхонь (граней).
Якщо розріз занадто неглибокий, світло буде проходити через нижню частину алмазу, роблячи поверхню тьмяною. Якщо розріз буде занадто глибоким, світло розшириться, і камінь стане темним.
Міжнародна класифікація за формою діамантів
Один з перших кроків, який робиться для того, щоб підкреслити красу натуральних каменів, - це надати їм правильну форму (шляхом розколювання або розпилювання).
10 найпопулярніших форм діаманта
- Коло при шліфуванні набуває не менше 58 граней, з яких 33 знаходяться в короні каменю, а 25 - в павільйоні, тобто в його нижній частині. Завдяки цьому кількість світла відбивається на дні каменю, що візуально збільшує його розміри.
- Серце - символ любові і нерозривному зв'язку. Він також надзвичайно популярний в ювелірних прикрасах. Завдяки правильним пропорціям, що включає ідеально закруглену верхівку і різку виїмку посередині, це дуже дорога форма. Прикраси з каменем у вигляді серця - прекрасний подарунок не тільки на річницю весілля або День святого Валентина, але і на День матері та дні народження. Марія, королева Шотландії, в 1562 році подарувала своїй кузині, королеві Єлизаветі I, кільце з каменем у формі серця в знак дружби та доброї волі.
- Сльоза, груша, крапля - гібрид овалу і навісу (один кінець каменю закруглений, а другий загострений). Для такої форми камінню підходить 71 грань. Як і овал, ця форма особливо популярна у жінок з маленькими пухкими руками і короткими пальцями, оскільки вона робить їх стрункіше і подовжує їх. Також цінується за прекрасну здатність відбивати світло.
- Тінь, очей - камінь подовженої форми з чітко загостреними краями, завдяки чому вони оптично збільшуються. Як і в разі овальної форми, вони покриті 57 гранями. Цю елегантну форму вперше замовив Людовик XV. За його задумом, діамант повинен був відображати красиву форму губ його коханої - маркізи де Помпадур.
- Прямокутник - ця форма може бути в різних варіантах в залежності від заокруглення, заточування або різання кутів, а також крайки каменю. Багет створений в 1920-і роки, його довгаста форма належить до стилю ар-деко. Подушка (має закруглені кути, що робить її схожою на подушечку), смарагд (має зрізані кути і паралельні грані).
- Овал - еліптична форма, для якої камені зазвичай мають 57 граней. Ця форма була створена в 1957 році і являє собою поєднання кола з витягнутим контуром. Особливо рекомендується жінкам, у яких маленькі руки і короткі пальці, бо подовжена форма каменю робить їх не тільки довше, але і стрункішою.
- Квадрат - вічна альтернатива круглій формі. Залежно від деталей, таких як скруглення, заточка або обрізка кутів і країв, а також кількості граней, він визначається по-різному: princess (загострені кути і краю, додаткове огранювання), antiqua (закруглені кути і краю, часто з шаховий зріз), восьмикутник (зрізані кути).
- Полігональна форма - крім основних багатокутних форм, таких як квадрат і прямокутник (і їх варіації), ми також можемо зустріти п'ятикутники, шестикутники, восьмикутники, трапеції, ромби і т.д.
- Трильйон - камені в цьому випадку набувають вишукану структуру трикутника з трьома прямими або злегка вигнутими (дугоподібними) краями. У цієї форми різну кількість граней. Рівні боку посилюють світіння каменів і викликають так звані кольорові гри. Його історія бере початок 1960-х років і внесла в ювелірні прикраси свіжість в формі геометричного аспекту.
- Вишуканість - екстравагантні форми у вигляді зірочки, квітки, метелики, півмісяця / півкола.
Яка чистота діаманта краще, незалежно від форми, маси та кольору
Стандартом в ювелірній справі в усьому світі вважаються дорогоцінні камені чистоти VS і Si, пошкодження і включення в яких можна побачити тільки під мікроскопом.