НА ЯКІЙ РУЦІ І ПАЛЬЦІ НОСЯТЬ ОБРУЧКУ: ПРАВИЛА НОСІННЯ
Унікальним символом палкого кохання, вірності, взаємоповаги, нерозривному зв'язку і бажання провести разом все життя, бути єдиним цілим завжди і всюди є обручки.
Про значення жіночих і чоловічих обручок на пальцях, про звичаї їх носіння в Україні і в інших країнах світу мова піде в цій статті.
Де і як виникла традиція носити обручку?
Ще 6000 років тому в Стародавньому Єгипті під час весілля наречений і наречена обмінювалися кільцями з цукрової тростини, дерева, шкіри тварин, листя конопель в знак укладення сімейного союзу. Звичай став популярний в Стародавньому Римі, Греції та Індії. Незалежно від матеріалу виготовлення кільця незмінно символізують одні й ті ж цінності - любов, вірність і довговічність.
Спочатку колечко могли носити тільки заручені або заміжні жінки. Воно служило подарунком, який чоловік дарував своїй нареченій. Для дівчини воно було символом довіри і прихильності, які хлопець відчував до неї, а для оточуючих - знаком того, що вона вже зайнята.
У стародавні часи обручки вважали потужним оберегом, надійно охороняє сімейне щастя, оберігає чоловіка і дружину від різних неприємностей.
Кругла форма кільця теж була вибрана не випадково. Коло був символом любові, у якій немає ні початку, ні кінця.
Так з'явилася традиція, що збереглася до наших днів в незмінному вигляді. Це важливий символ шлюбу, знак любові і вірності, який визначає сімейний стан.
У IX столітті завдяки Папі Миколі I обручки стали частиною церковної церемонії. Рішенням Папи був введений новий закон, згідно з яким надягання вінчального кільця на палець коханої людини під час церковної церемонії символізувало бажання створити міцну сім'ю.
На якій руці в різних країнах світу потрібно носити обручку?
Різні звичаї того, на який палець і який руки надягають обручки в різних країнах світу пов'язані з давніми віруваннями, історією окремих країн і релігією. На правій руці носять в:
-
Австрії,
-
Болгарії,
-
Македонії,
-
Чилі,
-
Данії,
-
Грузії,
-
Греції,
-
Литві
-
Індії,
-
Німеччині,
-
Угорщини,
-
Норвегії,
-
Бельгії,
-
Польщі,
-
Венесуелі,
-
Колумбії,
-
на Кубі,
У країнах Європи традиція носіння обручок коштовностей на правій руці виправдана історією. До Січневого повстання пари носили їх на лівій руці. Тільки вдови надягали на праву. Після розгрому повстання заміжні жінки в знак жалоби наділи свої вінчальні прикраси на праву руку. Звичай зберігся і в наші дні.
Обручка носять на лівій руці в:
-
Бразилії,
-
Австралії,
-
Чехії,
-
Ботсвані,
-
Єгипті,
-
Японії,
-
Нової Зеландії,
-
Франції,
-
Ірані,
-
Ірландії,
-
Канаді,
-
Мексиці,
-
Словаччини,
-
Хорватії,
-
Румунії,
-
Словенії,
-
Туреччини,
-
США,
-
Великобританії,
-
Італії.
-
Іспанії - як у Валенсії, так і в Каталонії.
Під час єврейської весільної церемонії наречений надягає нареченій обручку на вказівний палець правої руки, а відразу після весілля - на безіменний палець на лівій руці. Воно не повинно виглядати занадто дорого або занадто ефектно, а скромно і непомітно, щоб завдяки йому подружжя стало рівними. Таким чином усуваються можливі диспропорції у власності нареченого і нареченої.
На якій руці носять обручку чоловіка?
Чоловіки набагато раніше почали прикрашати руки кільцями, ніж жінки. Але у них ці прикраси на мізинці або на великому пальці були знаком багатства і влади, ніякого відношення до одруження, створення і зміцнення сім'ї не мали.
У більшості мусульманських країн, за винятком Ірану та Йорданії, обмін обручками не є частиною весільної традиції. У цих державах подружжя просто носять обручки. Чоловіки - на правій руці, а жінки - на лівій. Аналогічна практика діє в Індії.
Чоловіки-мусульмани не носять золоті вироби. Через діючих в цих країнах релігійних стандартів їм дозволені тільки срібні прикраси. У мусульманської релігії золото раніше вважали провісником великих неприємностей.
Носити золоті обручки чоловіки деяких країн Азії стали тільки на початку ХХ століття.
У Лівані, Туреччині, Румунії, Сирії та Бразилії місце чоловічому обручці - на безіменному пальці правої руки до дня весілля. Потім його надягають на безіменний палець лівої руки.
Не всім представникам сильної статі подобається, коли кільце знаходиться на безіменному пальці. Іноді воно може заважати роботі. Інша причина - розмір. Як і жінки, чоловіки переносять занадто маленьке або велике кільце на інший палець, щоб уникнути дискомфорту або втрати прикраси.
На якій руці носять обручку в Україні?
Тут важливу роль відіграє християнська віра, тому що в Україні її послідовники складають більше 90% всіх віруючих. Історія цієї релігії передбачає, що звичай «на якій руці дівчини і жінки повинні носити обручки» був ініційований самою церквою.
Священик, читаючи вірш із шлюбної обітниці: «В ім'я Отця, Сина і Святого Духа», поклав обручки на праві руки нареченого і нареченої. Коли він говорив «Амінь», наречений і наречена надягали кільця на безіменні пальці правої руки. Тільки після цього шлюб вважався укладеним.
Цікаву інтерпретацію відповіді на питання «на якій руці носити обручку?» дають культурологи. Вони вважають, що атрибути, що символізують почуття, носять на лівій руці, а привілеї і влада - на правій. Оскільки шлюб - це законно дозволені відносини, що дають подружжю певні привілеї і обов'язки, то обручки необхідно носити на правій руці.
У православ'ї права сторона тіла людини відповідає за багатство і процвітання. Правою рукою сповідують християнство вітають один одного і затуляють хресне знамення.
Однак в наші дні під час вінчання священик не одягає обручки прямо на руки. Після першої частини шлюбної обітниці, коли молодята клянуться в любові, вірності і подружнього чесності, він благословляє їх, шлюб скріплюється обручками.
У католицизмі місце цього символічного прикрасі відведено на безіменному пальці лівої руки. Це пов'язано з тим, що безіменний палець лівої руки зазвичай асоціюється з серцем, розташованим на тій же стороні. Католики часто носять два таких аксесуара на лівій руці, один символізує заручини, а інший - одруження.
Вірмени-християни також носять ці символічні аксесуари на лівій руці, пояснюючи це тим, що через цю руку тече енергія любові, підтримуючи родину в скрутну хвилину. Цю традицію підтримують кубинці, мексиканці, французи, турки, японці, канадці і жителі Південно-Африканських республік.
На якому пальці носять обручки?
Як і сама назва безіменного пальця руки, так і звичай носити обручки родом із Стародавнього Єгипту. Там вважалося, що саме від цього пальця вена веде прямо до серця. Оскільки його називали Vena Amoris - веною любові, подружжя в день весілля стали надягати обручки на безіменний палець.
Красива традиція збереглася до наших днів. У світі немає єдиної думки про те, на яку (ліву чи праву) руку надівається обручку, але безіменний палець, незалежно від країни, віри чи історії, залишається незмінним завжди і всюди. Він символізує забезпечення благополуччя, міцності і вічної любові шлюбних стосунків.
На яку руку прийнято вдягати обручку і помолвочноє кільце?
Значною мірою це залежатиме від переваг жінки, бажання показати обидва прикраси, їх розміру та стилістичного рішення.
В Україні щодо того, на якій руці носять обручку, діє три звичаю:
-
разом - на одній руці і на одному пальці, тобто в комплекті, який підкреслює залежність одного кільця від іншого. Однак в такому випадку обручки і помолвочноє кільця повинні відповідати один одному за формою та стилем;
-
окремо - на одній руці, але на різних пальцях. Цей варіант, куди можна надягати обручки, підійде тим жінкам, які хочуть, щоб обидва вироби були поруч, але у кожного було своє місце. У такій ситуації обручку переходить в середній палець, а помолвочноє - на безіменний. Але слід враховувати розмір і форму пальців;
-
на різних руках. Якщо жінка не хоче, щоб обручки і помолвочноє обручку конкурували один з одним, необхідно надіти їх на безіменні пальці різних рук. Тоді кожна прикраса зможе засяяти у всій красі і не потрібно буде міняти його розмір.
Чому після розлучення обручку багато не носять на правій руці?
Більшість розлучених людей перестають носити обручки. Багато подружніх пар вирішують зняти весільні прикраси ще на етапі розриву відносин, ще до розлучення. Тож не дивно: якщо вони є символом певного шлюбу, коли він розпадається, символ втрачає свою силу.
Що ж стосується того, на якій руці носять обручку жінки після розлучення, - одні переносять прикраса з правої руки на ліву. Багато і зовсім знімають його і ховають в подарунковій коробці або в скриньці для коштовностей, продають, переплавляють або передають дитині, який був плодом цього союзу.
Куди вдови або вдівці надягають обручки?
Як в країнах Європи, так і в Україні, можливість носіння обручки на безіменному пальці лівої руки зазвичай свідчить про смерть чоловіка. Якщо жінка або чоловік як і раніше хочуть постійно мати при собі символ своїх почуттів до свого покійного чоловіка або до померлої дружини, вони переносять кільце з правого на ліву руку.
Знаки долі, пов'язані з обручками
З цими аксесуарами часто асоціюється безліч різних забобонів, на основі яких багато хто намагається з'ясувати, чи очікують молодята теплі, довірчі та гармонійні відносини в майбутньому.
У Польщі існує поширена прикмета, що пояснює чому обручки носять саме на безіменному пальці правої руки. Вважається: якщо прикраса буде перенесено на ліву руку, шлюб скоро розпадеться або партнер буде втрачено. У країнах Північної Америки це є ознакою кінця любові в шлюбі.
Найбільш часті народні прикмети, загальні для багатьох країн:
-
батькам нареченого і нареченої не рекомендується передавати обручки, якщо їх шлюб розпався. Вважається, що цей вид прикрас здатний збирати і зберігати інформацію про енергетику попередніх власників;
-
давати такі прикраси іншим людям - негативний знак. Але дозволити незаміжньої дівчини торкатися до цього аксесуара - сприятливий знак. Це спосіб «розділити» стан молодої сім'ї і наділити її позитивною енергетикою;
-
обидва кільця повинен вибрати і придбати наречений. Обидва вироби необхідно купувати в один день і в одному магазині. Пара може разом вибрати підходящий варіант, але в будь-якому випадку за таке придбання чоловікові доведеться заплатити самому;
-
ці аксесуари не варто купувати в негативному настрої і в поспіху. В цьому випадку рекомендується відкласти покупку на потім;
-
носити обручки перед весільною церемонією вважається поганою ознакою. Якщо пара хоче підкреслити серйозність наміру, бажано придбати для цього спеціальні помолвочние кільця;
-
для підтримки хороших відносин між подружжям небажано знімати обручки без поважної причини. Подружжю також не рекомендується обмінюватися обручками, оскільки кожне таке прикраса має особливу енергетику і може по-різному впливати на людей, навіть якщо вони можуть бути дуже близькі один до одного.
Не існує єдиного правила, що застосовується до подвійної клятві в подружньої вірності - і до церковної, і до громадянської. Рішення знову належить молодятам. Буває, що наречений і наречена спеціально чекають вінчання в церкві, щоб надіти обручки. Інші пари, навпаки, вирішують задовго до весілля в церкві носити обручки на лівій руці, а потім переводити їх на праву в день церковного вінчання.