Клеймо на ювелірних виробах: особливості та розшифровка.
Купуючи будь-який ювелірну прикрасу, ми обов'язково бачимо на ньому невеликі цифри і різні літери і символи. Далеко не кожен знає, що означає клеймо на ювелірних виробах. Це визначення було введено в ювелірна справа того, коли з'явилася потреба відстежувати витрати дорогоцінних металів, а також їх зміст в сплавах. За пробі можна визначити, яка частка дорогоцінного металу в сплаві, а за допомогою інших графічних позначень дізнатися країну-виробника і іншу інформацію. Якщо ви знаєте, які бувають спроби дорогоцінних сплавів, ви можете легко визначати якість будь-якого продукту з галузі ювелірного мистецтва.
Клеймірованіе ювелірної продукції і все, що варто про це знати
Клеймо неодмінно ставлять на всі прикраси і предмети, виконані з дорогоцінних металів та їх сплавів. Сюди входять і моделі зі вставками з дорогоцінних, а також кольорових каменів. Клеймо також обов'язково ставиться на нагородну продукцію. Пробу не залишають на самородках дорогоцінних металів, які використовуються в якості прикрас (наприклад, підвісок або вставок). Також немає необхідності в клеймі на сусальне золото / срібло, а ще на дорогоцінному обрамленні, використовуваному на стравах, вазах і скриньках.
Абсолютно всі клейма сплавів дорогоцінних металів регламентовані: їх контролем займаються спеціальні державні органи. Кожне окремо взяте ювелірний виріб підлягає контролю. Якщо перевірка вдало пройдена і модель цілком відповідає всім міжнародним вимогам, на нього ставлять клеймо з цифрами, яке позначає пробу, а також графічні знаки. А ось якщо на виробі немає подібної позначки, значить його якість досить сумнівно.
За міжнародними стандартами таврування ювелірної продукції не повинно ні в якому разі впливати на дизайн. Залежно від типу прикраси, клеймо має різне розташування. Наприклад, на кільцях клеймо розташовується на внутрішній стороні прикраси. Для кулонів характерно інше розташування клейма: воно знаходиться біля колечка - кріплення для підвісу. Проба може також перебувати на застібці ланцюжка, браслета і сережок.
Варіації клейма на різних моделях
Існують різні види клейма на ювелірних виробах. Все залежить від виробника прикраси (в тому числі його географічного розташування), а також від дати виготовлення. До дев'ятнадцятого століття в світі були популярні золотникові і каратні системи проб. Зараз ця система полегшена і стандартизована практично для всіх країн світу. Найбільш популярна метрична система (в ній використовуються 3-хзначние цифри).
Клеймо на ювелірних виробах - розшифровка:
- геометричне позначення - тип металу (для золота використовується клеймо прямокутної форми, для срібних моделей - прямокутне з закругленими на кінцях, а для платини - восьмикутний);
- цифрове позначення - це розшифровка рівня якості металу;
- букви свідчать про регіон, в якому був поверен склад металу, а також поставлена проба;
- графічний символ в клеймі позначає місце виготовлення ювелірного виробу.
Найбільш популярні метали серед виробників ювелірки - це золото і срібло. Проби на них містять цифри, які свідчать про частку вмісту в них чистого металу. Для золота еталонної вважається 999 проба - в такий ювелірної продукції міститься 99,9% золота. Також для ювелірної продукції з золота використовується 958, 750, 585, 500 і 375 проби. Моделі з срібла можуть містити 999, 960, 925, 875, 830 і 800 проби.
Відео на цю тему: