Що таке ювелірна емаль?
Головним законодавцем моди стала пандемія. Ми зобов'язані їй багатьма стилями та модними тенденціями, які з'явилися останнім часом. Бунтарський дух, сміливість та блиск різнокольорових ювелірних емальованих виробів у стилі 80-х стали одним із провідних трендів. У 2021 році вони підірвали ювелірний ринок своїми яскравими фарбами та незвичайними формами, щоб відвернути нас від сірої одноманітності карантинних буднів.
Все, що потрібно знати про те, як використовується кольорова емаль у ювелірних прикрасах — від технології виробництва, правил зберігання та догляду, до нарядів, з якими їх можна носити, — читайте в цій статті.
Емаль у ювелірній справі
Найдавніша ювелірна техніка історія людства — емалювання ювелірних виробів. Вона полягає у декоруванні предметів скляним покриттям різних кольорів.
Найстаріші аксесуари, прикрашені ювелірною емаллю, знайдені у Стародавньому Єгипті у похованнях фараонів, їхніх дружин та придворних. Розплавлене скло імітувало коштовне каміння — бірюзу, лазурит та сердолік.
Розквіт цього мистецтва припав на епоху Середньовіччя на острові Кіпр і Візантії на XI-XIV століття. Частинки порошку скла майстра поміщали навіть у золоті клітини.
В епоху Відродження за допомогою цієї техніки виготовляли кільця, медальйони та фігурки правителів, виконані у мікромасштабі.
У Грузії нанесення емалі на ювелірні вироби називається "Мінанкарі". Поверхня, призначена для емалювання, поділяється металевими пластинами (зазвичай срібними чи золотими). У кожну створену таким чином кишеню кладеться емаль, а потім усе обпалюється. Покриття кишень емаллю повторюється до бажаного ефекту. У Польщі ця техніка відома як стільникова (або купейна).
У світі використається загальний термін Cloisonne. Складна техніка емальування займає багато часу, тому емаль у ювелірному мистецтві сьогодні є рідкістю. Іноді зустрічаються раритетні емалеві коштовності, що збереглися донині в ідеальному стані. Кропотливу роботу із класичною емаллю сьогодні виконують одиниці талановитих майстрів. Вони часто замінюють її кольоровими епоксидними смолами, які при правильному поєднанні інгредієнтів тверднуть без використання високої температури.
Що таке емаль у ювелірних виробах?
Це техніка декорування металів із використанням кольорових глянцевих покриттів окремих частин предмета. Спочатку з поверхні виробу видаляють жири та оксиди. Наносять емаль пензлем або шпателем. Потім обпалюють у духовці або полімеризують УФ-випромінюванням.
Ювелірна емаль — це скло, точніше, глазур, пофарбована оксидами металів, з температурою плавлення близько 750–850 °C. Вона підходить для декорування практично всіх металів та їх сплавів, які не плавляться за вказаної температури.
Спочатку основною функцією ювелірної емалі був захист металу від впливу довкілля - вологи, сонця, деформації. Складний хімічний склад необхідний її міцного зчеплення з основним матеріалом.
Складається емаль для ювелірних виробів в основному з порошкоподібного кварцу, що містить солі кремнієвої кислоти, оксиди кремнію, калію, барію, натрію, оксиди різних металів, що надають колір, воду. Деякі типи емалі містять блискучі частки, що створюють перламутровий блиск або імітують стрази.
Емаль для прикрас наноситься на метал-основу, що має більш високу температуру плавлення, але таке теплове розширення. Завдяки відповідному коефіцієнту теплового розширення та високій температурі плавлення мідь та золото – це метали, які найкраще підходять для емалювання. Далі наноситься контрремія (штрихування) - верхнє покриття, що не тріскається і не прилипає до металу через різну теплову роботу і розширення скла. Після випалення виріб повільно охолоджується. Потім його поверхня шліфується і полірується.
Ювелірна емаль та її основні види, техніки
Буває холодна емаль та гаряча. Технологія гарячого емалювання - більш трудомістка, ніж холодна. Прикраса обпалюється у печі під впливом температури від 700 до 900 °C. Процес не швидкий, тому деякі виробники віддають перевагу холодній технології нанесення, що дозволяє за день рівномірно розподілити емаль на поверхні прикраси.
В останні роки почали виготовляти емалі, що твердіють УФ-випромінюванням, на основі полімерів, аналогічних пломбировочной стоматології. Залежно від властивостей, швидкості полімеризації їх затвердіння може становити від декількох годин до декількох хвилин або навіть секунд. Такі емалі зручні у використанні та технологічні. Емалеве покриття, отримане цим методом, пластичне, рідко тріскається та легко ремонтується. А недоліки, які виникають у таких покриттях, легко усунути.
Техніки емалювання
- Комірчаста емаль (перегородчата) основного кольору наноситься в осередки, що складаються з філігранних або тонких бляшок. А на окремі поля зазвичай заливаються інші відтінки. Різновиди цієї технології – ювелірні щілинні емалі. Поглиблення вирізають гравіюванням, перфорацією або травленням кислотою.
- Рельєфна емаль (виїмчаста) вимагає підготовки поглибленого рельєфу, який спочатку заповнюється прозорою одноколірною сумішшю. У місцях, де шар тонкий, виходять світлі відтінки. Завдяки більш товстому шару кольори стають темнішими і насиченішими.
- Ажурна емаль (pliqué-a-jour) – різновид вітража. Вона часто виконується на увігнутому дорогоцінному камені без нижнього шару металу (підкладки), зверху вкритому золотом. Зверху робляться барвисті малюнки, що нагадують мініатюрні вітражі. Прозора емаль у ювелірних прикрасах дозволяє створювати глибокі та оригінальні світлові ефекти, непрозора – сміливі та яскраві відтінки.
- Трансільванська емаль – за допомогою дроту відповідної форми поверхня предмета поділяється на комірки. Це дозволяє створити глибокі канали для першого шару. Ефект розтушування утворюється шляхом нанесення множини шарів різної щільності. Отримані поля частково заповнюються емаллю, щоб повністю не закривати дроти.
- Гільошована емаль (бас-тиль) — повторюваний візерунок, який вручну гравіється на поверхні металу. Його заглиблення покриваються емаллю. Світло, що відображається, створює заворожливий художній ефект. Виріб обпалюється у печі. Ця техніка вимагає великої точності та делікатності, забирає багато часу.
- Ефект крила метелика (тай-барвник) - особливий метод фарбування одягу, поширений у 1960-х роках. Одна з найвикористаніших технік при виготовленні шармів для прикрас Pandora. Сьогодні популярні як класичні, етнічні, східні, райдужні та мозаїчні візерунки, що нагадують стиль ар-деко.
Як правильно чистити емальовані вироби
Безперечний факт - емаль на прикрасах стійка до ударів, подряпин, вологи, завдяки цьому вони служать набагато довше. Але бажано не піддавати їх сильним механічним та хімічним впливам і не зберігати під прямими сонячними променями, внаслідок яких колір покриття може потьмяніти.
Найкраще місце для емальованих виробів – гарна скринька для прикрас.
При зберіганні в скриньці варто обернути їх м'якою тканиною або цигарковим папером, щоб швензи від іншої пари сережок або камінь від кільця не подряпали емаль.
Якщо так вийшло, що на емальовані сережки чи нами потрапили духи чи креми, необхідно протирати їх м'якою тканиною після кожного носіння.
Чищення прикрас з емалі не становить особливої складності, а кілька хвилин, присвячених догляду за ними, сприяють їхньому красивому зовнішньому вигляду.
Для чищення знадобляться:
- невелика миска,
- м'яка тканина (бавовна або фліс),
- зубна щітка з м'яким ворсом,
- кип'ячена або дистильована вода,
- паперові рушники,
- рідина для миття посуду, мило чи миючий засіб для ювелірних виробів.
Спочатку помістіть прикрасу в миску з водою з додаванням миючого засобу приблизно на 10 хвилин. Краще використовувати кип'ячену або фільтровану воду, оскільки вона не залишає плям, як це буває із твердою водою. Через 10 хвилин вийміть кожну прикрасу, протріть її тканиною, видаліть забруднення м'якою зубною щіткою. Обережно висушити прикрасу паперовим рушником і відполіруйте поверхню тканиною.
Як і з чим носити ювелірні прикраси з емаллю
Різнокольорові емалеві прикраси - відмінна хромотерапія для тих, кому в житті не вистачає емоцій. Наймоднішим вважається поєднання лаконічних форм, простої геометрії та великих розмірів. Зробіть основний акцент в образі на найяскравіших і кокетливих, незвичайних колірних рішеннях, одягнувши яскраві емалеві сережки та кільця в єдиному стилі під білу базову футболку, легку блузу, сарафан або сорочку оверсайз у комплекті з вільними джинсами.
Навіть якщо ви не прихильниця надто яскравих прикрас, придивіться до виробів з білою, чорною або нейтральною сірою емаллю. Вони виглядають неймовірно автентично і підходять практично до будь-якого стилю та модного образу – від вуличного до ділового чи вечірнього.