Що таке вирощений діамант?
Лабораторні діаманти - алмази, культивовані або синтезовані в умовах, які відтворюють природний хімічний процес формування природного каміння.
Аналог природного діаманта відомий людині ще з 50-х років минулого століття. Спочатку культивовані камені використовувалися лише у промисловості. Проривним став 2010 рік, коли розвиток технологій призвело до значного здешевлення їхнього виробництва. Завдяки тому, що виробники ювелірних виробів дізналися, що таке синтетичні лабораторні діаманти, вони почали використовувати їх як набагато дешевший замінник природного дорогоцінного каміння.
Чим вирощені діаманти відрізняються від здобутих у природі?
Природні та в лабораторних умовах вирощені діаманти візуально та хімічно ідентичні. Єдина різниця полягає в їхньому походженні:
-
природний алмаз утворився у землі мільйони років тому внаслідок сприятливих випадкових обставин;
-
синтетичний діамант свідомо створений людиною у хімічній лабораторії.
У світі гемології "синтетичний" - вузький технічний термін. Із технічної точки зору, синтетичні дорогоцінні камені - штучні кристали з такою ж кристалічною структурою і хімічним складом, що й конкретний дорогоцінний камінь, який створюється. Синтетичний алмаз має таку ж кристалічну структуру та хімічний склад, як природний. Те ж саме не можна сказати про багато імітацій або підробок інших дорогоцінних каменів, які часто помилково приймають за штучні діаманти.
Як виробляють штучно вирощені діаманти?
Синтетичні алмази виробляються двома способами:
-
HPHT - поєднання екстремально високого тиску і температури, що імітує навколишнє середовище земної кори і реакції, що там відбуваються. Ця технологія дозволяє відтворити точне хімічне рівняння, що лежить в основі повільної освіти природних алмазів. Штам поміщають у капсулу і потім протягом кількох тижнів піддають високому тиску та високій температурі, після чого отримують синтетичний алмаз-сирець, який потім направляють на шліфування, а потім на закріплення в ювелірному виробі.
-
CVD - хімічне осадження з парової фази - хімічне перемішування газів і зв'язування їх із гарячим субстратом у вакуумній камері, подібної до мікрохвильової печі.
Завдяки цим методам виготовляють у величезній кількості синтетичні камені - як безбарвні, так і кольорові.
Чи можна вважати лабораторні діаманти справжніми?
Так, тому що вирощений у лабораторії діамант - це справжній алмаз у тому сенсі, що його хімічний склад такий самий, як у природного. Однак не викликає сумнівів, що їхнє походження, а отже, й історія неоднакові.
Природний алмаз утворюється мільйони років тому всередині землі. Він несе у собі диво природного явища, випадкового та надзвичайного. Він розповідає історію землі, з якої він походить, і часу, що минув. Він має безперечний емоційний заряд!
Як відрізнити справжній алмаз від вирощеного?
Натуральні та синтетичні діаманти неможливо відрізнити неозброєним оком. Це можуть зробити лише фахівці. Ось чому на такі камені завжди надаються клієнтам сертифікати автентичності, що підтверджують тип діаманта, використаного в ювелірному виробі. Для каменя вагою понад 0,3 карати клієнти отримують сертифікат GIA, у тому числі й для лабораторних діамантів.
Імітації дорогоцінного каміння виглядають як справжнє природне каміння, але насправді це інший матеріал. Наприклад, чистий (прозорий) чи білий сапфір може бути імітацією діаманта. Але цей білий сапфір може бути натуральним чи синтетичним.
Найбільш популярні імітатори діамантів
-
Синтетичний рутил був представлений наприкінці 1940-х років і використовувався як імітація раннього алмазу.
-
Титанат стронцію був популярним у 1950-х роках.
-
Іттрій-алюмінієвий гранат (YAG) та гадоліній-галієвий гранат (GGG) були розроблені в 1960-х роках. Кристали YAG є основою лазерного зварювального апарату.
-
Кубічний цирконій (CZ) - найпопулярніший імітатор діаманта, дешевий у виробництві та дуже блискучий.
-
Муасаніт - штучний дорогоцінний камінь, який, як і алмаз, добре розсіює та передає тепло. Однак муасаніт має зовсім іншу хімічну структуру та інші оптичні властивості. Муасаніт має подвійне заломлення, а алмаз - одинарне.
-
Фіаніт - ще одна імітація діаманта, що створює багато плутанини. Це різновид кубічного цирконію з алмазним покриттям. Він виробляється з використанням тієї ж технології хімічного осадження з парової фази (CVD), яка використовується для вирощених у лабораторії діамантів. Поверх CZ додається дуже тонкий шар нанокристалічних частинок алмазу від 30 до 50 нанометрів. Товщина становить від 30 до 50 атомів, або 0,00003 мм. У ювелірній справі фіаніти не вважаються синтетичними діамантами. Вони не мають такої ж твердості або кристалічної структури, як алмази. Однак це не заважає деяким недобросовісним продавцям називати їх синтетичними діамантами від відомих брендів.
Тепер ви знаєте, що таке вирощений діамант - це хороша альтернатива з погляду ціни, оскільки вони в середньому на 30% дешевші. Так як вони не такі рідкісні та не цінні, як природний матеріал. Але він не замінить емоційної цінності природних діамантів, які століттями сяяли в надрах гірських порід. Для оцінки безбарвних діамантів використовується система RAPAPORT. Вартість кольорового каміння залежить від цін угод на ринку.